zwrot podatku pit

Zwrot podatku PIT – najczęściej zadawane pytania

Co roku miliony Polaków składają deklaracje podatkowe. Jak wiadomo, na rozliczenie się z urzędem skarbowym mamy czas do końca kwietnia. Jakie pytania najczęściej zadają osoby, które będą rozliczać się z fiskusem po raz pierwszy? Co grozi za niezłożenie zeznania PIT w terminie? Jak prawidłowo się rozliczyć? Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Jakie są metody rozliczania PIT-u za poprzedni rok?

Deklarację PIT można rozliczyć na wiele sposobów. Część osób robi to samodzielnie, a część zleca tego typu zadanie swojej księgowej lub biuru rachunkowemu. Co roku w internecie można znaleźć darmowe programy do rozliczenia PIT, tradycją jest też, że wiele gazet dołącza do swoich wydań jako dodatek płytę CD z programem do rozliczenia przychodów za poprzedni rok. Od kilku lat można też wypełnić e-deklarację, czyli złożyć zeznanie podatkowe całkowicie zdalnie, za pośrednictwem internetu, z czego korzysta około 50% Polaków.

Jak wypełnić deklarację korygującą?

Wielu podatników, którzy popełnili błędy podczas składania PIT-u, nie wie, jak poprawnie wypełnić deklarację korygującą. Poprawki należy nanieść, wypełniając ten sam wzór formularza, co za pierwszym razem, upewniając się, że w rubryki nie wkradł się znowu błąd.

Do kiedy można złożyć korektę PIT?

Zgodnie z obowiązującym prawem podatnik ma na to dokładnie 5 lat – warto podkreślić, że może on składać w tym okresie nieograniczoną liczbę korekt. Dodajmy, że aby móc w ogóle skorygować rozliczenie roczne, nie może się toczyć przeciwko nam żadne postępowanie ani kontrola podatkowa.

Jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot podatku?

Na czas oczekiwania na zwrot należnych nam środków główny wpływ ma data złożenia deklaracji podatkowej. Co to dokładnie oznacza? Im wcześniej rozliczymy się z fiskusem, tym szybciej otrzymamy pieniądze od urzędu skarbowego. Przykładowo, według statystyk osoby, które dopełniły tego obowiązku w styczniu, otrzymały zwrot podatku po miesiącu. Ci, którzy zwlekali z wypełnieniem deklaracji do 30 kwietnia, musieli czekać na zwrot nadpłaty prawie dwa miesiące! Warto wspomnieć, że podatnicy rozliczający się elektronicznie mają większą szansę na szybszy zwrot podatku od tych wypełniających deklarację w tradycyjny sposób.

Jaka jest kara za złożenie zeznania PIT po terminie?

Jeśli spóźnimy się ze złożeniem zeznania podatkowego, musimy liczyć się z ryzykiem zapłaty karnych odsetek oraz sankcjami karnoskarbowymi. Jeżeli fiskus potraktuje naszą nieterminowość jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, będziemy musieli zapłacić karę, która może wynieść od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego, jeśli jesteśmy zapominalscy, powinniśmy dołączyć do wypełnionego po terminie zeznania tzw. czynny żal (logiczne uzasadnienie zaistniałej sytuacji), który może uchronić nas przed otrzymaniem dotkliwego z punktu widzenia finansowego mandatu.

Co zrobić, jeśli nie otrzymamy zwrotu podatku dochodowego w terminie?

Jeśli urząd skarbowy spóźnia się z wypłatą środków w terminie (ma na to 3 miesiące od momentu wysłania zeznania podatkowego), nie można być biernym, należy działać – czyli niezwłocznie skontaktować się z fiskusem i zapytać, jaki jest powód braku zwrotu nadpłaty. Pracownicy urzędu mają obowiązek szczegółowo wyjaśnić nam przyczyny opóźnienia.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym odpowiedziom na najczęściej zadawane przez podatników pytania, uda wam się skutecznie uchronić przed błędem i koniecznością korekty oraz otrzymacie zwrot podatku w terminie, bez żadnych komplikacji. Jeśli masz kłopot z rozliczeniem podatku PIT, możesz skorzystać z usług firmy EU Service.

0 comments on “Zwrot podatku PIT – najczęściej zadawane pytaniaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *