restauracja

Jakie błędy popełniają początkujący restauratorzy?

Polacy coraz chętniej stołują się w restauracjach, organizując tam rodzinne obiady, urodziny, chrzciny, komunie i wiele innych przyjęć okolicznościowych. Jednak przeciętny czas funkcjonowania wielu lokali to 3-5 lat. Jakie są cienie i blaski bycia restauratorem? Czy biznes w branży gastronomicznej to dobry pomysł na życie? Jakie błędy popełniają początkujący przedsiębiorcy?

Nieodpowiedni wystrój lokalu

Wchodząc do restauracji, klient powinien chcieć w niej zostać nawet – jeśli nie zdążył jeszcze zapoznać się z menu. Aranżacja przestrzeni powinna budzić w nim pozytywne skojarzenia i zachęcać do pozostania. Niestety wciąż wielu właścicieli restauracji nie przykłada dużej uwagi do designu, atrakcyjnego urządzenia swoich lokali wyznając zasadę, że „kuchnia sama się obroni” – a prawda jest taka, że nieestetyczny, byle jaki wystrój potrafi odstraszyć całkiem sporą liczbę klientów, którzy poza smacznym posiłkiem oczekują też estetycznej oprawy.

Słaba lokalizacja

Dobra lokalizacja ma ogromny wpływ na dobre funkcjonowanie lokalu gastronomicznego i w dużym stopniu przyczynia się do jego sukcesu. Otwierając nawet najlepszą restaurację na odludziu, zapomnianych przedmieściach, miejscu, do którego nie ma łatwego dojazdu i gdzie rzadko pojawiają się ludzie w godzinach szczytu – trudno liczyć na, potocznie mówiąc, „ruch w interesie”. Istotny jest oczywiście stosunek ceny do lokalizacji. Warto też odpowiednio oznakować lokal – brak widocznego szyldu może sprawić, że klienci go po prostu nie zauważą.

Brak działań promocyjnych

Brak opracowanej strategii marketingowej to wielki błąd – w dzisiejszych czasach niemal niemożliwe jest prowadzenie jakiegokolwiek biznesu bez działań promocyjnych (za pomocą różnych kanałów komunikacji takich jak social media, pozycjonowanie strony www restauracji, tradycyjnych ulotek, banerów itp.). Dodajmy, że w branży gastronomicznej jest naprawdę duża konkurencja – zwłaszcza w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk, aktywne poszukiwanie klientów poprzez promocję swojego lokalu to obowiązek każdego świadomego restauratora.

Zbyt długie menu bez pomysłu

Wielostronicowe karty z przypadkowymi daniami, które przypominają bardziej książkę niż menu restauracji to błąd, który wciąż popełnia wielu właścicieli i managerów tego typu lokali. Oferta serwowanych dań powinna być dosyć zwięzła, logiczna, czytelna i z tzw. pomysłem – w karcie powinny znaleźć się dania, które są spójne – wybrane zgodnie z jakimś konkretnym konceptem. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby w menu nie pojawiały się błędy ortograficzne i stylistyczne, to zawsze razi. Kolejna kwestia to estetyczny wygląd karty, zawsze musi być czysta i atrakcyjna graficznie.

Niedoświadczona i arogancka obsługa kelnerska

Niedoświadczeni, przypadkowi i, co gorsza, niemili kelnerzy potrafią wywrzeć złe wrażenie na klientach. Zwłaszcza nowo otwarte lokale powinny posiadać profesjonalną załogę, która od początku będzie pracowała na dobre imię restauracji. Warto zawsze korzystać z dnia próbnego i przetestować potencjalnych kandydatów, obserwując, czy wykonują oni swoje obowiązki z zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy, dzięki czemu unikniemy w przyszłości wielu problemów.

Zastanawiają się Państwo jakie są najczęściej polecane restauracje w Warszawie, które mogłyby stanowić dobrą inspirację do założenia własnego biznesu? Z pewnością warto wybrać się do Mokotowa i przyjrzeć się bliżej restauracji PAPU oraz kilku innym pobliskim lokalom.

0 comments on “Jakie błędy popełniają początkujący restauratorzy?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *