aranżacja wnętrz gastronomicznych

Aranżacja wnętrz gastronomicznych, czyli recepta na sukces

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnego lokalu gastronomicznego. Obecnie restauracja czy bar szybkiej obsługi to dobry, choć pracochłonny sposób na dobre zarobki. Z badań wynika, że Polacy co najmniej kilka razy w miesiącu decydują się na posiłki w lokalach gastronomicznych. Jak zachęcić gości, by skorzystali właśnie z Twojej oferty? Liczy się oczywiście fantastyczna kuchnia, świetna obsługa, ale też aranżacja wnętrza. Zobacz, jak zaprojektować i wyremontować lokal gastronomiczny, by odnieść sukces na rynku.

Konsekwencja to podstawa

Ogólnie można stwierdzić, że ludzie lubią, kiedy otaczające ich wnętrza są harmonijne i współgrają z jakąś myślą przewodnią oraz odpowiadają swojemu przeznaczeniu. Nic nie zbija nas z tropu tak bardzo, jak odwiedzenie włoskiej restauracji, której wystrój bardziej przypomina japońskie knajpki niż lokale, które możemy spotkać w Italii. Kierując się tą zasadą, musimy pomyśleć o spójności i konsekwencji w aranżacji wnętrz.

Zanim rozpoczniesz remont swojego lokalu, dokładnie zdefiniuj jego charakter. Zastanów się, jaką kuchnię chcesz serwować oraz jakich gości pragniesz przyjmować. Jeśli zależy Ci na ekskluzywnej restauracji, serwującej dania kuchni francuskiej, pomyśl o mniejszych stolikach, gwarantujących klientom odpowiednią dozę intymności. Do takiego lokalu bowiem zwykle  wieczorami przychodzą pary, chcące uczcić wyjątkową rocznicę, w dzień zaś gośćmi mogą być biznesmeni, spotykający się z kontrahentami.

Inaczej sytuacja wygląda wówczas, gdy swoją ofertę kierujesz do rodzin. W tym przypadku zadbaj o duże stoły, przy których zmieszczą się więcej niż cztery osoby. Wydziel też specjalną strefę dla dzieci, w której będą mogły swobodnie się bawić. Wystrój Twojego lokalu musi doskonale współgrać z tym, kogo chcesz w nim ugościć. W przeciwnym wypadku klienci nie będą czuli się w nim komfortowo.

Wciel się w rolę gościa

Aranżacja wnętrz to trudne zadanie, dlatego warto spojrzeć na nie z wielu perspektyw. Planując remont swojego lokalu, pomyśl o tym, jakich gości możesz w nim spotkać. Niejednokrotnie restauracje czy kawiarnie goszczą osoby, pragnące spędzić kilka godzin z laptopem na stoliku i w spokoju skończyć ważny projekt do pracy. Koniecznie zatem pomyśl o specjalnej strefie, w której osoba ta będzie mogła poczuć się swobodnie bez względu na innych gości, którzy w tym czasie mogą zawitać do Twojego lokalu.

Rodziny z dziećmi to kolejna grupa klientów, pragnących spędzić czas w Twoim wnętrzu. Nie zapomnij więc o stolikach, przeznaczonych dla większej liczby osób oraz o miejscach, w których maluchy, znudzone rozmowami dorosłych, będą mogły spędzić ciekawe chwile. Być może warto przeznaczyć część ściany na tablicę, po której najmłodsi mogliby pisać? A może przydadzą się nie tylko krzesełka dla dzieci, lecz także specjalne przewijaki w toaletach? Musisz przewidzieć wszystkie podobne sytuacje.

Wcielając się w rolę gościa, pomyśl o tym, czego Ty sam oczekujesz od lokalu gastronomicznego. Rozważ różne scenariusze – samotne wyjście na szybki lunch, spotkanie biznesowe, kolacja z partnerką lub partnerem, rodzinny obiad, zaproszenie na pyszny posiłek dawno niewidzianej cioci z zagranicy. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz swoich gości i sprawisz, że będą oni się lepiej czuli w Twoim wnętrzu.

Akustyka i światło

Hałas w restauracji zwykle jest bardzo niepożądany. Niestety betonowe ściany, szklane czy kamienne dekoracje odbijają dźwięki, przez co zarówno rozmowy gości, jak i odgłosy z kuchni mogą stać się nie do zniesienia. Warto pomyśleć o tym podczas aranżacji wnętrz. Aby zniwelować odbijanie dźwięków, skorzystaj z miękkich dywanów, ażurów czy tkanin do tapicerowania. Możesz także zainwestować w specjalne panele sufitowe i ścienne.

Oświetlenie w lokalu gastronomicznym to ogromne pole do popisu. Manipulowanie światłem daje możliwość budowania niepowtarzalnej atmosfery w restauracji. Do ogólnego oświetlenia warto wykorzystać rozproszone źródła światła, natomiast te punktowe nakierować na detale, jak stoliki czy dekoracje. Unikaj chłodnego, ledowego oświetlenia, które może sprawiać, że dania będą prezentowały się wyjątkowo niekorzystnie. Mięso w tego typu świetle przybierze nieapetyczny zielonkawy kolor.

0 comments on “Aranżacja wnętrz gastronomicznych, czyli recepta na sukcesAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *