deska podłogowa warstwowa

Deska podłogowa warstwowa czy lita?

Stoisz przed wyborem odpowiedniej podłogi do wymarzonego domu? A może właśnie planujesz remont i nie wiesz, czym pokryć podłogi w salonie czy korytarzu? Doskonale trafiłeś! Artykuł ten pisany jest właśnie z myślą o Tobie. Jeśli więc wahasz się pomiędzy deską podłogową warstwową a litą, koniecznie przeczytaj poniższy tekst, który może pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Deska podłogowa warstwowa

Deska podłogowa warstwowa, jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest z dwóch warstw drewna. W warstwie wierzchniej zazwyczaj używane jest drewno szlachetne, jak dąb, jesion czy gatunki egzotyczne. Grubość wierzchniej warstwy to około 4-6 mm, co oznacza, że taką podłogę będziesz mógł cyklinować 2-3 razy. Spodnia warstwa deski podłogowej wykonana jest z wysokiej jakości sklejki wodoodpornej.

Podłoga z desek warstwowych jest bezpieczna w użytkowaniu i bardzo wytrzymała. Wilgotność powietrza nie ma większego wpływu na jej kondycję. Dzięki krzyżowemu prasowaniu spodniej warstwy deska ta nie zsycha się ani nie odkleja, czego nie można powiedzieć o desce litej. Dopiero po upływie wielu lat będziesz mógł zauważyć minimalne szczeliny pomiędzy deskami, będące skutkiem zsychania. W przypadku podłogi z deski warstwowej dużo rzadziej występuje problem ze skrzypieniem czy odklejaniem. Niewątpliwą zaletą tego typu desek jest możliwość wyboru dowolnej szerokości od 12 do 40 cm, czego nie można powiedzieć do desce litej.

Deska podłogowa lita

Deska podłogowa lita, w przeciwieństwie do warstwowej, wykonana jest z jednego elementu drewna, a jej warstwa użytkowa ma grubość 5-7mm, dzięki czemu można ją cyklinować 3-4 razy. Czynnikiem, który już na początku może sprawiać pewien kłopot jest maksymalna szerokość desek. Nie powinna ona przekraczać 14 cm, ponieważ drewno nieustannie pracuje. Włókna drewna ułożone są wzdłuż deski i zmieniają się w zależności od wilgotności powietrza. Jeśli mamy do czynienia z bardzo suchym powietrzem, drewno oddaje wilgoć i zsycha się, czego efektem są pojawiające się w podłodze szpary o długości kilku milimetrów. Jeśli natomiast wilgotność powietrza wzrasta, drewno ją pochłania i zaczyna prężyć. Skutki tego procesu mogą być bardzo poważne. Przy wysokiej wilgotności deski mogą wyłódkować i konieczna jest wymiana podłogi. Decydując się na deskę podłogową litą należy pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza w przedziale 45%-60%.

0 comments on “Deska podłogowa warstwowa czy lita?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *